Tygodniowa konna ekspedycja w górach Wysokiego i Środkowego Kaukazu

7 noclegów, 5 dni w siodle

4-8 osób

01/07 do 01/10

1250 euro

7 noclegów, 5 dni w siodle

01/07 do 01/10

4-8 osób

1250 euro

Tygodniowa konna ekspedycja w górach Wysokiego i Środkowego Kaukazu

Gruzja jest jednym z najstarszych krajów w Europie. Posiada długą historię, nierozerwalnie związaną z końmi. Dzięki dzielnym i odważnym wierzchowcom Gruzini byli w stanie bronić swojej ojczyzny.

Konie w Gruzji cieszą się ogromnym szacunkiem i od tysięcy lat są nieodłącznym elementem kultury kraju. W muzeach możecie znaleźć liczne eksponaty związane z tymi zwierzętami, takie jak dzwonki na grzywę, uprzęże, siodła damskie, męskie, czy wędzidła z V wieku przed naszą erą! 

Gruzja poznana z perspektywy końskiego grzbietu jest czymś wyjątkowym! Zapraszamy na niezapomnianą konną ekspedycję w górach Środkowego i Wysokiego Kaukazu, do najwyższych szczytów Gruzji, do unikalnej wioski Ushguli, która jest najwyżej położoną wioską w Europie i na jedyny w swoim rodzaju szlak sera Sulguni w regionie Megrelia.

Poznacie na nim wyjątkową, regionalną kuchnię, pasterskie tradycje i zwyczaje, które są przekazywane od pokoleń! Zabierzemy Was w miejsca, gdzie można trafić jedynie konno lub pieszo!

Wyobraź sobie galop, nie na zatłoczonym maneżu, a na subalpejskich polanach, na wysokości ponad 2 tysięcy metrów nad poziomem morza! Przygotuj się na 5 niezapomnianych dni spędzonych w siodle.

zdjęcie pola winogron

Widok z wioski Ushguli na najwyższy szczyt Gruzji Shkhara 5193 m

Zdjęcie przedstawiające Turcję - Tao Klarjeti

Megrelskie konie

Poznaj dziewicze tereny Gruzji, w których przez ostatnie 7 lat przygotowywaliśmy dla Was konne szlaki.

Wyróżnia się 3 gruzińskie rasy koni Tuszetyńska, Megrelska i Dżawachecka. My dosiądziemy wyjątkowo dzielne Megrelskie rumaki, które są potomkami Kolchidzkich wierzchowców.

Wytrzymałość, zwinność i siła megrelskich koni sprawiły, że były one idealne do transportu, rolnictwa i bitew. Są to konie średniej wysokości o smukłej budowie i mocnych nogach. Występują głównie w maści kasztanowej i gniadej.

Nigdzie indziej nie poznacie tych dzielnych koni jak w regionie Megrelia. Zobaczycie jak nadal dzielnie pomagają pasterzom w transportowaniu serów z gór i w codziennej pracy z stadami bydła.

Dotrzemy na Środkowy Kaukaz, na skrzyżowanie 3 regionów Lechkhumi, Imereti i Megrelia (Samegrelo). Będziemy spać pod namiotami przy górskich jeziorach Lebarde na wysokości 2600-2800 metrów. Miejsce to jest otwarte dla świata tylko od czerwca do września.

Konno powędrujemy do jedynej w swoim rodzaju góry Askhi, która 125 mln lat temu była dnem morza! Góra ma oryginalny kształt. Z lotu ptaka wygląda jak ryba. Nie ma typowego szczytu, a płaskowyż o długości 15 km i wysokości 2200-2300 metrów. To właśnie na nim czekają nas galopy ponad chmurami! 

Do obu tych miejsc wyruszamy z naszej bazy w wiosce Kulbaki, kompleksu położonego malowniczo nad Zielonym Jeziorem na wysokości 1000 m. Znajduje się tam jedna z najlepszych hodowli pstrąga, którego skosztujecie podczas wieczornej biesiady. 

Zdjęcie przedstawiające Turcję - Tao Klarjeti

Jedno z jezior Lebarde

Góra Askhi z lotu ptaka

Zdjęcie przedstawiające Turcję - Tao Klarjeti

Wisoka Ushguli

W drugiej części ekspedycji dotrzemy na Wysoki Kaukaz w regionie Swanetia! Pojedziemy tam samochodami terenowymi przez malowniczą trasę, gdzie zielone polany przechodzą w ostre, ośnieżone szczyty.


Na Przełęczy Zagaro na wysokości aż 2800 metrów będą czekać na nas swaneckie konie! Nie stanowią one osobnej rasy, ale są mieszanką kaukaskich ras z końmi arabskimi, angielskimi, karaczajskimi, czy karabachskimi. Konie swaneckie są wychowywane na Wysokim Kaukazie. Są bardzo wytrzymałe, odważne i skore do galopów. Charakteryzuje je góralski temperament 😉

Na Przełęczy Zagaro znajduje się Kaplica 12 Apostołów, która jest niczym swanecka Cminda Sameba. Konno przemierzymy szlaki Wysokiego Kaukazu na wysokości 2500 – 2800 m. Galop u podnóża najwyższej góry w Gruzji Shkhara (5193 m) będzie wisienką na torcie tej wyprawy. Konno dotrzemy również do Jezior Shkhara, a do samego czoła lodowca wybierzemy się na mały trekking.

O zachodzie słońca mijając monaster Lamaria z XI wieku powędrujemy do unikalnego miejsca na świecie, jakim jest wioska Ushguli. Ushguli jest pod opieką UNESCO jako najwyżej położona wioska (2100 m) w Europie i zamieszkana przez 4 sezony. Znajdują się w niej charakterystyczne dla tego regionu kamienne baszty obronne. Służyły one dawniej do obrony przed wrogiem, czy lawinami. Najstarsze z nich mają nawet ponad 1000 lat!

Zwiedzimy lokalne muzea i zapoznamy Was z mieszkańcami Ushguli. Poznacie ich zwyczaje. Następnego dnia wybierzemy się konno szlakami po okolicach Ushguli. Przemierzymy trasy, którymi dawniej wędrowała królowa Tamar. Udamy się do jej letniej i zimowej rezydencji. Zwiedzimy cudowną okolicę tak aby wieczorem znowu zasiąść do suto zastawionego regionalnymi daniami stołu.

Swanetia jest unikalnym regionem ze swoim językiem, folklorem, stylem ubrań i kuchnią, które wyróżniają go od pozostałych.

Zdjęcie przedstawiające Turcję - Tao Klarjeti

Droga do Ushguli

Zdjęcie przedstawiające Turcję - Tao Klarjeti

Konstantine Nachqebia w górach Środkowego Kaukazu

O bezpieczeństwo na wyprawie zadba autor wyprawy jest Konstantine Nachqebia, nasza ekipa wraz z Kulbaki Horse Trails oraz Ushguli Horse Trails. Nasz zespół to certyfikowani, konni przewodnicy, którzy przeszli specjalistyczne 2 letnie szkolenie i dzielne, dobrze ujeżdżone, zadbane konie.

Nie czekaj i zapisz się już dziś na niezwykłą i dotąd nikomu nieznaną ekspedycje konną w górach Wysokiego i Środkowego Kaukazu!

Cena:

 • 1250 Euro za osobę

Cena zawiera:

 • Organizacje wyprawy
 • Opieka polskojęzycznego pilota
 • Opieka certyfikowanego przewodnika konnego
 • Koń z rzędem (siodło, ogłowie)
 • 3 noclegi w drewnianym cottage w Kulbaki
 • 2 noclegi w guesthouse w Ushguli
 • 1 nocleg w górach pod namiotem
 • 1 nocleg w hostel w Kutaisi
 • Organizacja obozu kempingowego w górach
 • Wypożyczenie namiotu (2-3 osobowy)
 • 7 śniadań, w tym 1 w górach
 • 7 obfitych kolacji, w tym 1 w górach
 • Pikniki podczas popasu
 • Przejazd według trasy z profesjonalnym kierowcą

  Wymagania do rajdu:

  • Umiejętności: stęp, kłus, galop w terenie.

  • Waga:  max 90 kg

  • Na szlak zabieramy tylko doświadczonych jeźdźców.

  Informacje:

  • Nasz szlak jest idealnie dostosowany i bezpieczny dla koni i jeźdźców.
  • Kolejność trasy ustalamy według pogody.
  • Jeśli stosujesz specjalną dietę daj nam wcześniej znać

  Cena nie zawiera:

  • Ubezpieczenia
  • Wydatków osobistych

   

  SPRAWDŹ W NASZYM KALENDARZU TERMINY DO KTÓRYCH MOŻESZ SIĘ DOŁĄCZYĆ >KALENDARZ<

   

  Zadzwoń aby zarezerwować wycieczkę. Najlepiej skontaktuj się z nami przez Whatsapp:
  +995 593 54 85 07, +48 505 236 650

   

  Dokładny program wyprawy przesyłamy po rozmowie. 

  Więcej migawek ze szlaku:

  PL