Lato w Gruzji – Górna Adjara i Czarne Morze

Jeep tour do Przełęcz Zekari – Przełęcz Goderdzi – malownicze góry w Adjarii przy granicy z Turcją – wypoczynek nad Czarnym Morzem

8 dni /7 noclegów

20 max

01/07-30/09

Lato w Gruzji – Górna Adjara i Czarne Morze

Czeka na Was ekscytujący jeep tour po Przełęczy Zekari w regionie Imereti, pośrodku Małego i Wielkiego Kaukazu oraz przez Przełęcz Goderdzi w regionie Adjara, prowadzącą do górskich wiosek przy granicy z Turcją.

Zabierzemy Was w miejsca z dala od masowej turystyki. Już od 15 lat zajmujemy się profesjonalną organizacją wypraw, także terenowych. Trasy znamy doskonale. Przetestowaliśmy je wielokrotnie.

Podczas naszego jeep touru do Przełęczy Zekari przejedziemy przez krętą dolinę, będziemy pokonywać kilometry wjeżdżając na coraz większe wysokości. Po drodze zaobserwujemy jak fascynująco zmienia się flora. Naszym oczom powoli zaczną się ukazywać zielone alpejskie łąki, a to znak, że jesteśmy już blisko celu! Zekari zahipnotyzuje Was swoim pięknem i pozbędziecie się wątpliwości, dlaczego jest nazywane „drzwiami do nieba”!

Zatrzymamy się wyjątkowym miejscu, które stworzyliśmy razem z miejscowymi pasterzami.  Mowa oczywiście o naszej bazie kempingowej #ZekariWindow!  Na miejscu przygotujemy piknik w gruzińskim stylu!  ZekariWindow leży przy skałach Kvasakdari, na wysokości
2300 m n.p.m. Tereny te ze względu na swój charakter nazywane są też często „
Imeretyńską Tushetią”. Jednak są znacznie mniej znane niż sama Tushetia!

Widok na most królowej Tamar

Średniowieczny kamienny most Królowej Tamar

Doświadczycie bliskości z czarującą, dziką przyrodą. Poznacie życie imeretyńskich pasterzy, skosztujecie ich lokalnych mlecznych wyrobów, w tym sera imeretyńskiego oraz sulguni. Nad przełęczą króluje góra Didmaghali sięgająca aż 2580 m n.p.m. W sezonie letnim Zekari jest przepełnione kwitnącymi w wielu kolorach rododendronami. W dalszą drogę udamy się w kierunku regionu Dżawachetii. Krajobraz zmieni się z  soczystej zieleni na rozległe surowe, wulkaniczne krajobrazy.

Przełęcz Goderdzi poprowadzi nas po malowniczych bezdrożach zaczynając od asfaltowych dróg, poprzez szutrowe trasy. Zrobimy postój nad Zielonym Jeziorem. Po drodze wjeżdżając coraz wyżej ukażą nam się wyjątkowe pasterskie wioski z niesamowitą architekturą drewnianych chatek. Zatrzymamy się na nocleg w rodzinnym guesthouse w jednej z wiosek. Następnego dnia wyruszymy w dalszą drogę do Górnej Adjarii do samej granicy z Turcją. Trafimy tutaj mijając kamienne średniowieczne mosty królowej Tamar. Droga poprowadzi nas przez zielone adjarskie góry. Pojedziemy wzdłuż malowniczej doliny, przez krętą szutrową drogę, a niejeden odcinek tej trasy podniesie nam poziom adrenaliny!

 Magię Górnej Adjarii pokażemy Wam od strony zachwycającej natury, ale także poprzez jej folklor, etnografię, unikalną architekturę oraz niepowtarzalną kuchnię. Zamieszkamy w tradycyjnym drewnianym domu. Skosztujemy potraw, których nie zjemy nigdzie indziej – kaimaghi, malakhi, jakhni, czy sinori. Będziecie mogli przygotować je wspólnie z naszymi gospodarzami.  Ci cudowni ludzie, mieszkający w tych terenach pogranicznych otworzą dla nas serca oraz drzwi swoich domów.

Dotrzemy do dzikich wyboistych szlaków prowadzących  wysokogórskiej wioski pasterskiej przy jeziorze Czarnym – Sarichairi oraz do początku pieszego szlaku do zamku Khikhani. Drogi są przeplatane górskimi potokami, będziemy pokonywać niemałe wzniesienia dostępne tylko dla perfekcyjnie przygotowanego samochodu terenowego. Na koniec jeep touru czeka nas zasłużony kilkudniowy relaks na plażach Czarnego Morza!

Zdjęcie przedstawiające pasterską wioskę w górach

Unikalna architektura Górnej Adjarii

Informacje:

 • Zapraszamy grupy od 4 do 20 osób. 
 • Termin wyprawy od 1.07 – 30.09.2022 r.
 • Program ze względu na specyfikę trasy realizujemy tylko samochodami terenowymi lub busem Kavzuka.
 • Jeśli jesteś wegetarianinem lub masz inne ograniczenia dietetyczne, o których powinniśmy wiedzieć – daj znam znać wcześniej. Dzięki temu posiłki będą naszą wspólną przyjemnością.

Cena zawiera:

 • Wyżywienie (śniadanie, obiadokolacja).
 • Noclegi w rodzinnych guesthouse i  sprawdzonych hotelach
 • Jeep tour.
 • Opieka certyfikowanego przewodnika.
 • Usługę profesjonalnego kierowcy.
 • Samochód terenowy.
 • Paliwo na całą trasę.

Cena nie zaweira:

 • Ubezpieczenia, zachęcamy do wykupienia w Polsce.
 • Wydatków osobistych.
 • Biletów lotniczych.

Jeżeli zainteresowała Cię ta wyprawa napisz do nas i zarezerwuj swój indywidualnąy termin wycieczki!

Więcej migawek z naszych wypraw:

PL