GÓRNA ADJARA – Regionalna kuchnia
W Górnej Adjari skosztujecie świeżo upieczonego chleba prosto z pieca. Domowo robionej śmietany, która jest tak sycąca i smaczna, że ciężko Wam będzie wrócić do jedzenia tej ze sklepu. Charakterystycznego sera chlechili robionego w formie warkocza, idealnego na przekąskę podczas trekkingu.
Charakterystyczne dania Górnej Adjarii to kaimaghi, malakhi, jakhni, sinori, borano, aczma, chirbuli, tawmakarena. Popularną rybą jest pstrąg, często hodowany w przydomowych pstrągarniach wykorzystujących świeżą, górską wodę. Adjarskie potrawy często zawierają dużo domowo robionego masła. Mogą się wydawać ciężkie, ale w górach sprawdzają się idealnie. Nie brakuje również dań wegetariańskich i wegańskich. Jest to kuchnia dla każdego. Dzieci często nabierają tutaj apetytu. Palaczom nie chce się palić, a problemy z układem pokarmowym często odpuszczają. Pije się tutaj herbaty z ziół zebranych z miejscowych lasów i łąk, charakterystyczną kawę turecką, słodkie kompoty i wodę z górskiego źródła.
Nie brakuje tutaj słodkości zaczynając od naturalnych miodów, dżemu z malin (ze śmietaną to jest kosmos!) po tutejszą baklawę z orzechami i spalonym masłem, oraz kultowy „złamany tort” tawmakarena!

GÓRNA ADJARA – Trekkingi

Górna Adjara to jeszcze niezatłoczone szlaki trekkingowe. Pragniemy to utrzymać zabierając tam tylko kameralne grupy. To nie jest miejsce dla masowej turystyki. Mamy nadzieję, że pozostali działacze w turystyce również to zachowają nie psując tego co piękne i naturalne.
Zabierzemy Was na szlak:
1. Do ruin zamku Khikhani
2. Do Czarnego Jeziora przy samej granicy z Turcją
3. Do malowniczego Jeziora Shuamta
Są to miejsca blisko granicy z Turcją lub w strefie pogranicznej. Zapewniamy organizację pozwolenia na przejście do strefy u straży pogranicznej (potrzebny jest dowód osobisty lub paszport. Jedno z nich na pewno będziecie mieć ze sobą ). Szlaki w Górnej Adjari prowadzą przez alpejskie polany, etnograficzne wioski pasterskie, które tętnią życiem tylko latem, czy lasy pełne rododendronów, które kwitną końcem czerwca. Póki co na szlakach rzadko kiedy spotkacie turystów, warto to wykorzystać.

GÓRNA ADJARA – Malownicze górskie wioski

Przygotowaliśmy garść ciekawostek o adjarskich wioskach i ich drewnianych domkach. Przeczytajcie
W domach często zachowane jest pierwsze piętro dla zwierząt na zimę. Ich ciepło ogrzewa znajdujące się wyżej mieszkanie. Domy są zbudowane na górce. Nawóz od zwierząt spływa od razu na znajdujące się za nimi ogródki. Dzięki czemu ziemia jest bardzo żyzna, a plony obfite. Co jest bardzo ważne przy krótkim sezonie letnim. Wyjątkowo mistycznie wyglądają opuszczone pasterskie wioski po sezonie. Na zimę są specjalnie zabezpieczone przed śniegiem, którego często jest tutaj 5 metrów! Do zewnętrznych ścian domów przybijane są duże drewniane deski dla wzmocnienia konstrukcji. Domki mają również specjalną budowę dachu, która umożliwia zsunięcie się warstwy śniegu.
Na werandach adjarskich domów suszą się zioła na herbatę, kukurydza, czy tabaka z której słynie Górna Adjara. Adjarskie domy mają małe okienka, z których nieśmiało otwierają się widoki na otaczające góry. Domy mają w środku specjalną dziurę w ziemi, która służy za dodatkową lodówkę. Przechowuje się w niej zapasy na zimę.
Miejscem spotkań domowników jest kuchnia, gdzie na dużym piecu palonym drewnem zawsze znajdzie się świeża turecka kawa i ziołowa herbata. Chleb pieczony jest tutaj dla wszystkich mieszkańców wioski w specjalnym piecu, który znajduje się na zewnątrz domu, najczęściej w centrum wioski. W wioskach zobaczycie również zbudowane z drewna meczety. Najpiękniejszy znajduje się w pasterskiej wiosce w drodze do Czarnego jeziora.
Nadal można spotkać domy zbudowane bez użycia ani jednego gwoździa. Nawiązaniem do tradycji budowy domów w Górnej Adjari jest drewniany teatr w Batumi.
W takich żywych domach etnograficznych żyjemy i mieszkamy z naszymi gospodarzami podczas wypraw do Górnej Adjari. To nadaje unikalny klimat i prawdziwość naszej podroży.

Zapraszamy do magicznej Górnej Adjari, gdzie organizujemy 3-5 dniowe wyprawy w zrównoważony sposób we współpracy z mieszkańcami. Poczuj klimat adjarskich wiosek z nami razem podczas naszej wyprawy:

Discover Georgia with #ToursByKote

Discover Georgia with #ToursByKote

Dzielimy się swoją miłością do Gruzji i ekspercką wiedzą o tym zjawiskowym kraju, pokazujemy prawdziwą kulturę, tradycje i obyczaje! Z nami doświadczycie tego co w Gruzji autentyczne! Stawiamy na kontakt z lokalnymi mieszkańcami, zwyczajami i regionalna kuchnią.

Dbamy o Wasze bezpieczeństwo i komfort! Nie doświadczycie z nami nudy, raczej dobrej zabawy i odrobiny szaleństwa! Zapraszamy! Bądźcie naszymi gośćmi i zostańcie z nami!

PL