Górna Adjara Outdoor event

Ruiny zamku z X wieku, unikalne pasterskie wioski w gruzińskich Alpach przy granicy
z Turcją

LICZBA dni:  4

LICZBA osób: 6 -16

termin: 17-20/07/2023

LICZBA dni:  4
LICZBA osób: 6 -16
Termin: od 17-20/07/2023

GÓRNA ADJARA OUTDOOR EVENT

W dzikich górach przy granicy z Turcją

Wszystkich spragnionych bajecznych, górskich krajobrazów, trekkingów, wypoczynku na łonie natury, spędzenia czasu wśród ludzi pełnych gościnności i zasmakowania w wyjątkowej kuchni zapraszamy na wyjątkowy event – GÓRNA ADJARA OUTDOOR EVENT!

Zabierzemy Was w miejsca gdzie nie spotkacie turystów! Pojedziemy do przepięknych gór przy granicy z Turcją.

Wybierzemy się na trekkingi do wysokogórskich pasterskich wiosek etnograficznych, pełnych drewnianych domów, meczetów mających po 100-200 lat, do jeziora leżącego na wysokości 2200 metrów i tylko 500 m od granicy z Turcją.

Wyruszymy też na bardziej wymagający trekking – do ruin zamku z X/XI wieku, znajdujących się na wysokości 2220 metrów! Na punkt początkowy szlaku dotrzemy samochodami terenowymi i gwarantujemy prawdziwą offroadową przygodę!

Subalpejskie polany, kosmiczne górskie widoki, tutaj człowiek czuje się jak w bajce!

1. Dzień 


O godzinie 8:00 startujemy spod adresu Gorki 18 w Kutaisi. Chętnym osobom pomożemy zorganizować noclegi w Kutaisi na wcześniejsze dni. Możemy też odebrać Was po drodze z Batumi. Wyruszymy do Górnej Adajrii! Pojedziemy do przepięknych gór przy granicy z Turcją. Po drodze zwiedzimy nadmorskie miasto Batumi.

 

Widok na dolinę w drodze do Górnej Adjari

Dolina na drodze do Górnej Adjarii

Zdjęcie przedstawiające lokalną potrawę Górnej Adjari

 Lokalna kuchnia adjarska

 Zatrzymamy się na spacer po promenadzie i na kąpiel w morzu (przy dobrej pogodzie). W dalszą trasę pojedziemy drogą położoną wzdłuż malowniczej doliny. Zatrzymamy się przy wysokim na 50 metrów wodospadzie Makhuntseti i kamiennych mostach królowej Tamar. 

Na miejsce dotrzemy wieczorem. Zamieszkamy w górskiej wiosce w guesthouse naszych przyjaciół. Gospodyni Marina zadba o Wasze podniebienia przygotowując na każdy dzień wyśmienite dania kuchni adjarskiej, takie jak kaimaghi, malakhi, jakhni, czy sinori i najlepszą turecką kawę. Tego wszystkiego skosztujecie podczas tej wyprawy! Dla chętnych Marina przygotuje kulinarne warsztaty! Dzięki którym smaki Gruzji będziecie mogli odtworzyć u siebie w domu!

2. Dzień 

Po śniadaniu wyruszymy na off-road połączony z trekkingiem do ruin zamku z XI wieku. Off roadowa trasa potrwa około 15-20 min. Ruiny zamku, czyli nasz główny cel znajdują się w strefie pogranicznej. Potrzebne jest zezwolenie na wejście na szlak od straży granicznej, które dla Was zorganizujemy. Pieszy szlak nie jest długi – mierzy około 900 m, ale pokonujemy przewyższenie 420 metrów. Szlak prowadzi po dość stromej ścieżce. W 2 strony z odpoczynkiem na górze zajmie nam około 2 godzin. Na szczycie znajdują się pozostałości twierdzy, która była między innymi schronem dla królowej Tamar. Z tym miejscem związane jest dużo legend, które opowiemy Wam na miejscu. Ze szczytu otwierają się bajeczne widoki na dolinę, górskie wioski i sąsiednie szczyty. Lokalizacja dawnego zamku robi ogromne wrażenie!

Zdjęcie przedstawiające dziewczynę podczas trekkingu

Na szlaku do ruin zamku z XI wieku

Zdjęcie przedstawiające ludzi podczas wędrówki

Na szlaku do wysokogórskiej wioski pasterskiej

3. Dzień
Po śniadaniu wybierzemy się na trekking do wysokogórskiej wioski pasterskiej oraz nad Czarne Jezioro położone wśród subalpejskich łąk, przy samej granicy z Turcją. Do miejsca startu szlaku pojedziemy niesamowitą off roadową trasą (około 20 minut).

Dookoła niedotknięta, bajeczna natura, unikalna architektura drewnianych pasterskich chat. Piesza wędrówka trwa w jedną stronę około 1,5 godziny. Przy jeziorze zrobimy przerwę na odpoczynek (przy dobrej pogodzie można się w nim wykąpać) i wyruszymy z powrotem.

Szlak nie jest trudny, nie ma dużych przewyższeń, jest to bardzo przyjemna spacerowa trasa. Wrócimy do naszego domu, gdzie zjemy przepyszną kolację z daniami adjarskimi.

4. Dzień

Po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną do Kutaisi. Na obiad zatrzymamy się w Batumi. Chętne osoby mogą zostać w Batumi.

W cenie:

 • Opiekę polskojęzycznego przewodnika, pilota.
 • Przejazd na miejsce z profesjonalnym kierowcą (kierowca, samochód, paliwo).
 • Wyżywienie w górach 3 śniadania, 3 obiadokolacje.
 • 3 noce w etnograficznym, drewnianym domu naszych gospodarzy – pokoje 2 lub 3 osobowe, wspólna łazienka.

Cena za osobę: 320 Euro

Cena nie zawiera:

 • Noclegu w Kutaisi
 • Dodatkowego wyżywienia 


Praktyczne informacje, co zabrać ze sobą:

 • Cieplejsze, ale też letnie ubrania, najlepiej być przygotowanym na tak zwaną „cebulkę”.  W ciągu dnia może być upalnie, a w nocy chłodno.
 • Strój kąpielowy
 • Wygodne buty trekkingowe
 • Klapki
 • Kurtkę, pelerynę przeciwdeszczową
 • Krem z filtrem UV
 • Okulary przeciwsłoneczne
 • Coś na głowę do ochrony przed słońcem – czapka z daszkiem, kapelusz
 • Ręcznik

Jeżeli lubisz spędzać czas aktywnie, kochasz góry, dziką przyrodę, trekkingi, dobre jedzenie i interesuje Cię niesamowita etnografia to wydarzenie jest dla CIEBIE!

Więcej migawek z naszych wypraw:

PL