GÓRNA  ADJARA
I JEJ MALOWNICZE, ETNOGRAFICZNE WIOSKI.
AUTORSKI PROGRAM OD KOTE

Tworząc autorskie programy #toursbykote współpracujemy z naszymi przyjaciółmi. Dbamy o to, aby rozwijać turystykę w zrównoważony sposób. Szanujemy lokalną kulturę, unikalną etnografię oraz tradycje.
Podczas naszej wyprawy przez Górną Adjarę dotrzemy do wioski znajdującej się przy granicy z Turcją, w której ugoszczą nas nasi przyjaciele. Niepowtarzalny klimat tego regionu przeniesie Was w zupełnie inny świat. Daleki od zachodniej, zabieganej codzienności.

W naszym programie czeka na Was etnograficzna Górna Adjara, czyli:

Dziewicza natura, unikalna roślinność, której nie znajdziecie nigdzie indziej. Dzikie, jeszcze nie do końca poznane góry, charakterystyczne czerwone skały, wodospady ukryte w środku lasu oraz turkusowe jeziora z krystalicznie czystą wodą.

Ogrom historii, legend zapisanych w ruinach zamku Khikhani z XII wieku, który w późniejszym czasie został przekształcony w więzienie. Zbudowano go przy granicy gruzińsko – tureckiej na wysokości 2 300 m n.p.m. Znajduje się w strategicznym miejscu pamiętającym wiele bitew i wojen.

Prowadzi do niego przepiękna trasa trekkingowa, z której rozciągają się niesamowite widoki na adjarskie góry. Wybrać się tam można tylko ze specjalnym pozwoleniem służb granicznych, a nasi przyjaciele pomagają nam w jego organizacji!

Piękne etnograficzne wioski, w których znajdują się charakterystyczne drewniane domki liczące około 100, a niektóre nawet 200 lat. Zbudowane w taki sposób, że na dole znajdują się stajnie, a u góry część mieszkalna. Rozwiązanie, które ma zapewnić ciepło mieszkańcom domu. Podczas naszej wycieczki będziemy mieć okazję spać w tych klimatycznych chatkach. Wysokogórskie wioski pasterskie na wysokości 2 000 m n.p.m. przy granicy z Turcją, gdzie obok siebie stoi meczet i monastyr.

Ludzie niesamowicie przywiązani do tradycji. Kochający swój region i dbający o niego na każdym kroku, ich samowystarczalny styl życia. Połączenie i tolerancja religii chrześcijaństwa i islamu. Ich unikalna kultura i adjarski folklor. Prawdziwa lekcja pracowitości, tolerancji, poszanowania drugiego człowieka i przyrody.

Wyjątkowa kuchnia, potrawy przygotowane z naturalnych składników, które pochodzą z przydomowych ogródków. Domowej roboty sery, masło i kefir, których smak jest nie do podrobienia. Mnóstwo warzywnych potraw. W adjarskiej kuchni rozkochają się również wegetarianie jak i veganie.

Chętnych, aby odkryć Górną Adjarię, zapraszamy
w 2022 roku od czerwca do listopada.

logo

Odwiedź nas

Napisz do nas