Jaskinia Prometeusza lub Rezerwat Sataplia oraz Muzeum Etnograficzne w Martvili, Katedra Martvili-Chkondidi i Wąwóz Gachedili

Jaskinia Prometeusza

 

Jaskinia znajduje się 18 km od Kutaisi. Została odkryta w lipcu 1983 roku przez członków ekspedycji speleologicznej z Państwowego Instytutu Geograficznego Vakhushti Bagrationi. To jeden z cudów przyrody w Gruzji. Odwiedzający jaskinię mogą wziąć udział w pieszych wycieczkach na głębokość 1060 m i obejrzeć imponujące stalaktyty, stalagmity, skamieniałe kurtyny wodne i wodospady, perły jaskiniowe, podziemne rzeki i jeziora. Na wycieczki do jaskini można się wybrać od wtorku do niedzieli, w poniedziałki jaskinia jest zamknięta dla zwiedzających.

Rezerwat Sataplia

 

Rezerwat swoją nazwę wziął od góry Sataplii, której to nazwa z kolei wywodzi się ze starej gruzińskiej tradycji zbierania miodu dzikich pszczół, które zamieszkują Sataplii. Rezerwat powstał 1935 r. by chronić geologiczne, paleontologiczne, speleologiczne i botaniczne pomniki przyrody w tym rejonie. Odwiedzając rezerwat można zobaczyć odciski łap dinozaurów, wejść do długiej na 900 m, szerokiej na 12 m i wysokiej na 10 m Jaskini Sataplia i zachwycać się zapierającymi dech w piersiach widokami, które można podziwiać ze szklanych platform widokowych.

Muzeum etnograficzne

 

Muzeum Etnograficzne znajduje się w centrum miasta Martvili. Muzeum zostało założone przez Giwi Eliawa w 1957 roku. Znajdują sie w nim kolekcje numizmatyczne, przedmioty archeologiczne, pamiątki i rzeźby z epoki kamienia i epoki brązu. W muzeum przechowywane są także obrazy znanych gruzińskich malarzy jak: „Samaia” autorstwa Lado Gudiaszwili czy „Moja wioska” namalowany przez Elene Achwlediani. Na terenie muzeum na otwartym powietrzu znajduje się również wystawa etnograficzna, która przedstawia jak żyli Megrelowie oraz unikalna winnica z kolchidzkimi winoroślami.

Katedra Martvili-Chkondidi

 

Katedra Martvili-Chkondidi została zbudowana pod koniec VII wieku. W czasach świetności uważana była za jedno z najważniejszych centrów edukacyjnych w regionie. Jedni z największych i sławnych filozofów oraz profesorów gruzińskiej religii żyło i pracowało w klasztorze Martvili. Znajduje się tu grób króla Bagrata IV, którego wkład w rozwój kulturowy i edukacyjny Gruzji, był ogromny. W katedrze głównej zachowały się freski z XIV, XV, XVI i XVII wieku. Kompleks klasztorny Martvili położony jest w strategicznym geograficznie miejscu, z którego można podziwiać prawie całą Gruzję zachodnią.

Wąwóz Gachedili

 

Nie ma nic lepszego niż możliwość ochłodzenia się w upalny, letni dzień. 50km od Kutaisi w okręgu Martvili (region Samegrelo) znajduje się idealne miejsce gdzie można popływać w orzeźwiającej wodzie, cieszyć się widokiem oraz odgłosem pobliskich wodospadów oraz wpłynąć łódką do kanionu, który ma 2400m i jest wysoki na 20-40m. Okoliczne łąki są idealnym miejscem na piknik.

Cena

 

Grupa do 4 osób - 55 € (165 lari) za samochód z kierowcą, od 5 osób 12 € (36 lari) od osoby. Bilety wstępu do atrakcji płatne osobno.

Dodatkowe informacje

 

Dokładny plan i możliwości na trasie, oraz konkretny opis wysyłamy po kontakcie z nami.

Wymagamy 20% zaliczki.

Przy rezerwacji kolejnego wyjazdu z nami oferujemy zniżkę.

Zapytaj o organizację w pasującym Tobie terminie

Nasz Instagram

 
This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.
Znajdź nas

Tours by Kote © 2021. All Rights Reserved.