Wycieczka w Turcji do Tao – Klarjeti  – autorski program Kote

8 dni

12-18 osób

1.06-31.10

Wycieczka w Turcji do Tao-Klarjeti  – autorski program Kote

 

Od 15 lat zajmujemy się turystyką w Gruzji i nie tylko. Organizujemy unikalne wyprawy i projekty w fantastyczne i mało znane miejsca.
Tym razem chcemy Was zaprosić do historycznego regionu Gruzji – Tao-Klarjeti. Jego nazwa pochodzi od dwóch najważniejszych prowincji tego regionu — Tao i Klarjeti.

Obecnie Tao-Klarjeti należy do Turcji. Gruzja utraciła te tereny podczas swoieckiej okupacji. Sowieci oddali te ziemie Turcji na 100 lat na mocy traktatu w Karsku z 1921 roku. W 2021 minęło równo 100 lat, ale nic się dla nas nie zmieniło. Co się stało się z mieszkającymi tam Gruzinami, licznymi zamkami i monasterami? Niestety wiele z tych budynków niszczeje, są ruinami. Nie wiadomo ile jeszcze wytrzymają. Warto się wybrać na tą wyprawę aby zobaczyć pozostałości tych dziejów.

Dzielimy się naszą wiedzą z następnymi pokoleniami. Organizujemy etnograficzno – historyczne wyjazdy do Tao Klarjeti dla szkół i uniwersytetów. W 2020 tuż przed pandemią wraz z przyjaciółmi i polskim fotografem Januszem Gawronem udało się nam fotografować pozostałe ikony i freski. Chcemy teraz Was zaprosić na kolejną grupę ekspedycyjną!

Dopóki żyjemy nie zapomnimy o pochodzeniu Tao Klarjeti i będziemy pielęgnować pamięć o tym regionie. Z taką misją powstał ten program.

 

Zdjęcie przedstawiające Turcję - Tao Klarjeti

Skutki budowy tam i pozostałości ruin zamku Kawkasidze

Zdjęcie przedstawiające Turcję - Tao Klarjeti

Ruiny zamku Kajis Cixe

Historię Tao-Klarjeti trudno jest krótko opisać. Z tym miejscem wiąże się też wiele legend, a jedna z nich opowiada, że V-VI wieku władca Palestyny Salomon, syn Dawida, ukrył w Gruzji, w regionie Tao Klarjeti wszystkich swoich siedmiu synów. Chciał ich ochronić przed wojnami domowymi. Trzech braci osiedliło się w Sperze, a czterech w Artanuju.

Guaram potomek Salomona, a także jak podają inne źródła wnuk króla Vakhtang I Gorgasali ze strony matki stał się w późniejszych czasach głową narodu Kartli i Tao-Klarjeti. Był też założycielem dynastii rodu Bagrationi.  Dynastia Bagrationi rządziła w Gruzji w czasach od 575 (809) do 1810 roku. Na tych ziemiach stoczono wiele wojen. Walczyli o te tereny Bizantyjczycy, Arabowie i Turcy. Na straży Tao Klarjeti stały nasze zamki i bohaterzy.

Z Tao-Klarjeti, a dokładnie z klasztoru Oshki, który zobaczymy pochodzi tłumaczenie Biblii z 978 roku. Obecnie znajduje się w Atone w Grecji. Przeniesiemy się do czasów sprzed 1500 lat. Poznacie historie tak bogate, że można by o nich nakręcić 1000 filmów! Zobaczcie kosmiczne tereny, skaliste góry, alpejskie polany, górskie jeziora, tamy, lasy, w bajecznych i niepowtarzalnych pejzażach. Zabierzemy Was w mało znane tereny, w miejsca o których nie znajdziecie informacji w języku polskim czy w angielskim. Ugoszczą nas Gruzini mieszkający na tych terenach. Nie jest to tylko przejażdżka z cudownymi widokami. Jest to prawdziwa kulturowo – historyczna wyprawa. Otworzymy przed Wami drzwi naszej historycznej Gruzji!

Zdjęcie przedstawiające Turcję - Tao Klarjeti

Pieszy szlak do jeziora

Zobacz szczegółowy program wyprawy!

 Dzień I
Przylot do Kutaisi linią Wizzair. Odbierzemy Was z lotniska. Około 30 minut trwa droga z lotniska do centrum Kutaisi. Zakwaterujemy Was w rodzinnym guesthouse, który znajduje się w najstarszej dzielnicy Kutaisi – Gora. Zabierzemy Was na spacer do centrum miasta, pomożemy w załatwieniu lokalnej karty sim, wymianie pieniędzy itp. Zjemy lunch przy akompaniamencie gruzińskiego wina. Przyjemnym spacerem wrócimy do guesthouse, gdzie przedłużymy naszą integrację przy kolacji z przepysznymi daniami z regionu Imereti i Lechkhumi oraz z domowym winem.
*W przypadku kiedy przylot będzie późno wieczorem pominiemy wyjście na miasto i lunch. Zaczniemy od kolacji u guesthouse.

Dzień II
Po śniadaniu wyruszymy do regionu Dżawachetia. Zwiedzimy Twierdzę Rabati w Akhaltsikhe. Jest to jedna z najpiękniejszych i największych średniowiecznych fortec na terenie Gruzji. Pojedziemy do ruin zamku Khertvisi. Jego początki sięgają czasów przedchrześcijańskich. Mijając kaskadowe pola winogronowe, charakterystyczne dla tego regionu dotrzemy do skalnego miasta Vardzia. Jest to miasto-klasztor. Vardzię zaczęto budować za panowania Jerzego III w 1185 roku, natomiast ukończono – pod rządami jego córki, królowej Tamar. W średniowieczu Vardzia służyła jako schronienie podczas najazdów – mogła pomieścić od 20 do 60 tys. osób. Do zwiedzania udostępnionych jest około 300 komnat. Przepyszną kolację zjemy w gruzińskiej restauracji. Nocleg będzie w klimatycznym hotelu blisko Vardzi.

Dzień III
Po śniadaniu wyruszymy w trasę. Przekroczymy granicę gruzińsko – turecką i rozpoczniemy bajeczną podróż w regionie Tao – Klarjeti. Po drodze będziemy mijać monastery, zamki i twierdze, które uczestniczyły w licznych wojnach.
Tego dnia zwiedzimy:
– Ruiny zamku Kajis Cixe (turecka nazwa to Şeytan Kalesi). Uważa się że to właśnie ten zamek opisywał w swoim poemacie “Rycerz w tygrysiej skórze” Szota Rustaveli.
– W mieście Ardagarn zwiedzimy ruiny zamku Shavsheti (Shavshat).
– Ruiny klasztoru Tbeti
– Zamek Artanuj
Na nocleg zatrzymamy się w hotelu w mieście Artvin. Zjemy tutaj kolację i udamy się na krótki spacer po mieście.

Dzień IV
Tego dnia będziemy przejeżdżać przez liczne tunele, w sumie jest ich około 60 km! Powstaje tutaj tunel wchodzący w 5 największych tuneli na świecie. Zobaczymy tamy, które należą do Erdogana i nazywane są „lampeczką Erdogana”. Budowa tylu tam niestety niesie ze sobą złe konsekwencje ekologiczne i nie tylko. Zalanie tych terenów wodą spowoduje degradację środowiska, ale też zniszczenie pozostałości gruzińskiej historii, zabytków, wiosek, miast i cmentarzy.
Po śniadaniu wyruszymy w dalszą podróż. Zwidzimy:
– Klasztor Ishkhani. Obok dużego kościoła znajduje się mała kaplica ozdobiona rzeźbami. Będąc tutaj nie sposób ominąć przepiękne wodospady o wysokości 48 metrów oraz jezioro Tortum!
– Klasztor Oshki. Stanowił on najważniejszy gruziński ośrodek klasztorny w latach 50-60 X wieku Uważany jest za pierwszą z czterech wielkich katedr (Svetitskhoveli, Katedra Bagrati, Alaverdi).
– Zamek Kawkasidze. Z powodu budowy tamy Yusufeli droga do zamku może być zamknięta. Zostanie nam wtedy podziwianie z daleka imponujących swoim położeniem ruin. Zamek został prawdopodobnie zbudowany w średniowieczu przez dynastię Bagrationi. Obecnie jest już praktycznie cały pod wodą.
Na nocleg zatrzymamy się w Yusufeli. Ugoszczą nas Gruzini w swoim rodzinnym guesthouse i pstrągarni, którą prowadzą. Na miejscu zjemy przepyszną kolację.

Dzień V
Po śniadaniu wybierzemy się wraz z naszym gospodarzem na trekking do Jeziora „Gurji Goli” leżącego u podnóża góry Marsis (3371 m). Do pieszego szlaku dojedziemy samochodem, przejście do jeziora zajmuję około godziny w jedną stronę. Szlak nie nie jest trudny. Na początku czerwca może być tutaj jeszcze śnieg.
Po trekkingu odwiedzimy znajdujące się blisko stare gruzińskie wioski pasterskie. Nasz gospodarz ugości nas w swojej pasterskiej chacie gdzie przygotujemy piknik i wypijemy toast za pamięć naszych bohaterów. Wieczorem wrócimy do guesthouse na nocleg i biesiadę.

Dzień VI
Po śniadaniu pojedziemy miasta Rize. Trasa zajmie nam około 3 godziny. W Rize zwiedzimy ruiny średniowiecznego zamku. Pojedziemy nad jezioro Uzungol. Droga do jeziora zajmie nam około 2 godzin. Zrobimy przerwę na tarasie widokowym na kawę i herbatę. Zakwaterujemy się w hotelu położonym tylko 5 minut pieszo od jeziora.

Dzień VII
Po śniadaniu wyruszamy do miasta Trabzon, droga zajmie nam około 2 godzin. Zatrzymamy się przy punkcie widokowym, z którego zobaczymy przepiękną panoramę na całe miasto. Zwiedzimy centrum miasta oraz Hagia Sophie, jest to wspaniały zabytek późnobizantyjskiej architektury. Słynie z XIII-wiecznych fresków. Świątynia została przekształcona w meczet. Obecnie mieści się w niej muzeum. To będzie nasze pożegnanie z dawną Gruzją. Dalej pojedziemy do granicy turecko – gruzińskiej. W Batumi zakwaterujemy się w hotelu i wybierzemy się na pożegnalną kolację w kultowej restauracji i spacer po promenadzie.

Dzień VIII
Po śniadaniu kończy się nasza wyprawa. Zawieziemy Was na lotnisko w Kutaisi. W przypadku późniejszego wylotu możemy zorganizować dla Was wycieczkę po okolicy Kutaisi.

 

.

Informacje:

  • Wycieczka rozpoczyna i kończy się w Kutaisi.
  • Na przejście lądowe z Gruzji do Turcji najlepiej zabrać ze sobą paszport. 
  • Grupa liczy maksymalnie 18 osób.
  • Na terenie Turcji zakup alkoholu jest możliwy tylko w specjalnych sklepach.

Cena zależy od liczby osób w grupie i indywidualnych ustaleń.

W celu konsultacji prosimy najpierw o telefon do nas +995 593 54 85 07, +48 505 236 650
(najlepiej przez Whatsapp)

Więcej migawek z naszych wypraw:

PL