Turcja – kolebka Gruzji, ekspedycja do  Tao – klarjeti

LICZBA dni:  8

LICZBA osób: 12 -18

termin: 3 – 11/06/2023

LICZBA dni:  8
LICZBA OSÓB: 12- 18
termin: 3 – 11/06/2023

Turcja – kolebka Gruzji, ekspedycja do TAO – KLARJETI

Od 15 lat zajmujemy się turystyką w Gruzji i nie tylko. Organizujemy unikalne wyprawy i projekty w fantastyczne i mało znane miejsca.
Tym razem chcemy Was zaprosić do historycznego regionu Gruzji – Tao Klarjeti. Jego nazwa pochodzi od dwóch najważniejszych prowincji tego regionu — Tao i Klarjeti.

Obecnie Tao Klarjeti należy do Turcji. Gruzja utraciła te tereny podczas swoieckiej okupacji. Sowieci oddali te ziemie Turcji na 100 lat na mocy traktatu w Karsku z 1921 roku. W 2021 minęło równo 100 lat, ale nic się dla nas nie zmieniło. Co się stało się z mieszkającymi tam Gruzinami, licznymi zamkami i monasterami? Niestety wiele z tych budynków niszczeje, są ruinami. Nie wiadomo ile jeszcze wytrzymają. Warto się wybrać na tą wyprawę aby zobaczyć pozostałości tych dziejów.

Dzielimy się naszą wiedzą z następnymi pokoleniami. Organizujemy etnograficzno – historyczne wyjazdy do Tao Klarjeti dla szkół i uniwersytetów. W 2020 tuż przed pandemią wraz z przyjaciółmi i polskim fotografem Januszem Gawronem udało się nam fotografować pozostałe ikony i freski. Chcemy teraz Was zaprosić na wyprawę jako pierwszą grupę ekspedycyjną!

Dopóki żyjemy nie zapomnimy o pochodzeniu Tao Klarjeti i będziemy pielęgnować pamięć o tym regionie. Z taką misją powstał dla Was ten program, a historia i pamięć o bohaterach żyje tak długo jak o niej będziemy pamiętać.

 

Zdjęcie przedstawiające ludzi podczas wędrówki

Bajeczne pejzaże na naszej trasie

Widok na dolinę w drodze do Górnej Adjari

Ruiny zamku Kawkasidze

Historię Tao Klarjeti trudno jest krótko opisać. Z tym miejscem wiąże się też wiele legend, a jedna z nich opowiada, że V-VI wieku władca Palestyny Salomon, syn Dawida, ukrył w Gruzji, w regionie Tao Klarjeti wszystkich swoich siedmiu synów. Chciał ich ochronić przed wojnami domowymi. Trzech braci osiedliło się w Sperze, a czterech w Artanuju.

Guaram potomek Salomona, a także jak podają inne źródła wnuk króla Vakhtang I Gorgasali ze strony matki stał się w późniejszych czasach głową narodu Kartli i Tao Klarjeti. Był też założycielem dynastii rodu Bagrationi.  Dynastia Bagrationi rządziła w Gruzji w czasach od 575 (809) do 1810 roku. Na tych ziemiach stoczono wiele wojen. Walczyli o te tereny Bizantyjczycy, Arabowie i Turcy. Na straży Tao Klarjeti stały nasze zamki i bohaterzy.

Z Tao Klarjeti, a dokładnie z klasztoru Oshki, który też zobaczymy pochodzi tłumaczenie Biblii z 978 roku. Obecnie znajduje się w Atone w Grecji. Przeniesiemy się do czasów sprzed 1500 lat. Poznacie historie tak bogate, że można by o nich nakręcić 1000 filmów! Zobaczcie kosmiczne tereny, skaliste góry, alpejskie polany, górskie jeziora, tamy, lasy, w bajecznych i niepowtarzalnych pejzażach. Zabierzemy Was w mało znane tereny, w miejsca o których nie znajdziecie informacji w języku polskim czy w angielskim. Ugoszczą nas Gruzini mieszkający na tych terenach. Nie jest to tylko przejażdżka z cudownymi widokami. Jest to prawdziwa kulturowo – historyczna wyprawa. Otworzymy przed Wami drzwi naszej historycznej Gruzji!

Zdjęcie przedstawiające ludzi podczas wędrówki

Turecka herbata i kawa, widok na Jezioro Uzungol

Zobacz szczegółowy program wyprawy!

Dzień I
Przylot do Kutaisi linią Wizzair. Odbierzemy Was z lotniska. Około 30 minut trwa droga z lotniska do centrum Kutaisi. Zakwaterujemy Was w rodzinnym guesthouse, który znajduje się w najstarszej dzielnicy Kutaisi – Gora. Zabierzemy Was do centrum miasta, pomożemy w załatwieniu lokalnej karty sim, wymianie pieniędzy itp. Zjemy lunch przy akompaniamencie gruzińskiego wina. Przyjemnym spacerem wrócimy do guesthouse, gdzie przedłużymy naszą integrację przy kolacji z przepysznymi daniami z regionu Imereti i Lechkhumi oraz z domowym winem.
*W przypadku kiedy przylot będzie późno wieczorem pominiemy wyjście na miasto i lunch. Zaczniemy od kolacji u Hostelu.

Dzień II
Po śniadaniu wyruszymy do regionu Dżawachetii. Zwiedzimy Twierdzę Rabati w Akhaltsikhe. Jest to jedna z najpiękniejszych i największych średniowiecznych fortec na terenie Gruzji. Pojedziemy do ruin zamku Khertvisi. Jego początki sięgają czasów przedchrześcijańskich. Mijając kaskadowe pola winogronowe, charakterystyczne dla tego regionu dotrzemy do skalnego miasta Vardzia. Jest to miasto-klasztor. Vardzię zaczęto budować za panowania Jerzego III w 1185 roku, natomiast ukończono – pod rządami jego córki, królowej Tamary. W średniowieczu Vardzia służyła jako schronienie podczas najazdów – mogła pomieścić od 20 do 60 tys. osób. Miejsce to jest utrzymywane przez niewielką grupę mnichów. Do zwiedzania udostępnionych jest około 300 komnat. Przepyszną kolację zjemy w gruzińskiej restauracji. Nocleg będzie w Akhaltsikhe.

Dzień III
Po śniadaniu wyruszymy w trasę. Przekroczymy granicę gruzińsko – turecką.Rozpoczniemy bajeczną podróż w regionie Tao – Klarjeti. Po drodze będziemy mijać monastery, zamki i twierdze, które uczestniczyły w licznych wojnach.
Tego dnia zwiedzimy:
– Ruiny zameku Kajis Cixe (turecka nazwa to Şeytan Kalesi).
– W mieście Ardagarn zwiedzimy ruiny zamku Shavsheti (Shavshat).
-Ruiny klasztoru Tbeti
– Zamek Artanuj
Na nocleg zatrzymamy się w hotelu w mieście Artvin. Zjemy tutaj kolację i udamy się na krótki spacer po mieście. W Artvin przywita nas przyjaciel, profesor historii, który z pochodzenia jest Gruzinem.

Dzień IV
Tego dnia będziemy przejeżdżać przez liczne tunele, w sumie jest ich około 60 km! Powstaje tutaj tunel wchodzący w 5 największych tuneli. Zobaczymy tamy, które należą do Erdogana. Nazywane są „lampeczką Erdogana”. Budowa tylu tam niestety niesie ze sobą złe konsekwencje ekologiczne i nie tylko. Zalanie tych terenów wodą spowoduje degradację środowiska, ale też zniszczenie pozostałości gruzińskiej historii, zabytków, wiosek, miast i cmentarzy.
Po śniadaniu wyruszymy w dalszą podróż. Zwidzimy:
– Klasztor Ishkhani. Obok dużego kościoła znajduje się mała kaplica ozdobiona rzeźbami. Będąc tutaj nie sposób ominąć przepiękne wodospady o wysokości 100 metrów oraz jezioro Torttum!
– Klasztor Oshki. Stanowił on najważniejszy gruziński ośrodek klasztorny w latach 50-60 X wieku Uważany jest za pierwszą z czterech wielkich katedr (Svetitskhoveli, Katedra Bagrati, Alaverdi).
– Zamek Kawkasidze
Z powodu budowy tamy Yusufeli droga do zamku może być zamknięta. Zostanie nam wtedy podziwianie z daleka imponujących swoim położeniem ruin. Zamek został prawdopodobnie zbudowany w średniowieczu przez dynastię Bagrationi.
Na nocleg zatrzymamy się w Yusufeli. Ugoszczą nas Gruzini w swoim małym rodzinnym guesthouse i pstrągarni, którą prowadzą. Na miejscu zjemy przepyszną kolację.

Dzień V
Po śniadaniu wybierzemy się wraz z naszym gospodarzem na trekking do Jeziora „Gurji Goli” leżącego u podnóża góry Basisi (3500 m). Do pieszego szlaku dojedziemy samochodem, trasa do jeziora zajmuję około godziny w jedną stronę. Szlak nie nie jest trudny. Na początku czerwca może być tutaj jeszcze śnieg.
Po trekkingu odwiedzimy znajdujące się blisko stare gruzińskie wioski pasterskie. Nasz gospodarz ugości nas w swojej pasterskiej chacie gdzie przygotujemy piknik i wypijemy toast za pamięć naszych bohaterów. Wieczorem wrócimy do gueshouse na nocleg i biesiadę.

Dzień VI
Po śniadaniu pojedziemy miasta Rize. Trasa zajmie nam około 3 godziny. W Rize zwiedzimy średniowieczny zamek oraz muzeum. Pojedziemy nad jezioro Uzungol. Droga do jeziora zajmie nam około 2 godzin. Zrobimy przerwę na tarasie widokowym na kawę i herbatę. Zakwaterujemy się w hotelu położonym tylko 10 minut pieszo od jeziora.

Dzień VII
Po śniadaniu wyruszamy do miasta Trabzon, droga zajmie nam około 2 godzin. Zatrzymamy się przy punkcie widokowym, z którego zobaczymy przepiękną panoramę na całe miasto. Zwiedzimy centrum miasta oraz Hagia Sophie, jest to wspaniały zabytek późnobizantyjskiej architektury. Słynie z XIII-wiecznych fresków. Katedra znajduje się na zachód od historycznego centrum Trabzonu. Świątynia została przekształcona w meczet. Obecnie mieści się tutaj muzeum. Pojedziemy do granicy turecko – gruzińskiej i do Batumi. W Batumi zakwaterujemy się w hotelu i wybierzemy się na pożegnalną kolację w kultowej batumskiej restauracji i spacer po promenadzie.

Dzień VIII
Po śniadaniu kończy się nasz program. Zawieziemy Was na lotnisko w Kutaisi.

 

.

Cena zawiera:

 • Program i organizację wycieczki.
 • Przejazd z profesjonalnym kierowcą busem typu Mercedes Sprinter.
 • Paliwo na całą trasę.
 • Specjalnie ubezpieczenie pasażerów i samochódu na przejazd z Gruzji do Turcji.
 • Opiekę polskojęzycznego przewodnika.
 • Wyżywienie: śniadanie, obiadokolacje z mnóstwem regionalnych potraw.
 • Noclegi w komfortowych, sprawdzonych hotelach, guesthouse.
 • Transfer z lotniska i na lotnisko w Kutaisi.

  Cena nie zaweira:

  • Biletów lotniczych.
  • Ubezpieczenia turystycznego, polecamy kupić w Polsce.
  • Bilety wstępu do wymienionych w programie atrakcji.
  • Lunchy.

  Informacje:

  • Wycieczka rozpoczyna i kończy się w Kutaisi.
  • Na wjazd do Turcji wystarczy paszport. 
  • Grupa liczy maksymalnie 18 osób.

  Ugoszczą nas Gruzini mieszkający na tych terenach. Nie jest to tylko przejażdżka z cudownymi widokami.
  Jest to prawdziwa kulturalno – historyczna ekspedycja.

  Zainteresowanym osobom dokładny program wysyłamy mailowo. Zapraszamy!

  Więcej migawek z naszych wypraw:

  PL