Wycieczka 1-dniowa do Batumi

 

1 dzień

4-18 osób

CAŁY ROK

50 euro za osobę

1 dzień

4-18 osób

CAŁY ROK

50 euro za osobę

Wycieczka 1-dniowa do Batumi

Unikalna architektura miasta, niezwykła fauna i flora:

 •  Start z Kutaisi o godzinie 8/9:00.
 • Park Dendrologiczny, Zamek Petra lub Ogród Botaniczny
 • Targ rybny dla chętnych/głodnych 😉
 • Centrum Batumi (spacer po mieście, czas wolny do godziny 18:00)
 • Powrót do Kutaisi około godziny 21:00

W drodze do centrum miasta zwiedzimy do wyboru:

Park Dendrologiczny

Park Dendrologiczny, otwarty w 2020 roku. Znajduje się przed miejscowością Ureki. W ogrodzie o powierzchni 60 hektarów można zobaczyć tysiące gatunków egzotycznej fauny i flory, w tym flamingi, lemury, papugi. Drzewa sprowadzane, aż z pięciu kontynentów, bambusy, magnolie i wiele innych pokaźnych gatunków. Park wychodzi prosto na Morze Czarne. Podczas tworzenia parku wiele drzew już oryginalnych rozmiarów docierało specjalnie przygotowanym transportem drogą morską lub lądową. Sam ten proces był wielkim wyzwaniem logistycznym. Spacer po parku zajmuję około 1-1,5 godziny. Jest to świetne miejsce na odpoczynek na trasie.

Zamek Petra

Zamek Petra z VI wieku w miejscowości Kobuleti. Znajduje się na skalistym wzgórzu wysuniętym w stronę morza. Obecnie zachowały się jego ruiny. Zobaczycie tutaj zaskakujące rozwiązania architektoniczne oraz technologiczne stosowane w tamtych czasach. Przed budową wielkiego miasta-twierdzy przez Bizantyjczyków znajdowała się tutaj mała forteca Lazi. Ze względu na korzystne położenie osada Lazi została przebudowana w VI wieku na rozkaz cesarza bizantyjskiego Justyniana w 535 roku przez Johna Strategosa. Nazwano ją na cześć tego cesarza „Miastem Justyniana”. Zamek Petra kontrolował Czarne Morze, szlaki transportowe i handlowe. Iran i Bizancjum chcieli ją kontrolować, dlatego że ich ekspansja w tych terenach zależała od panowania nad Petrą. Niejedną dużą wojnę widziały mury Petry, w tym wojnę pod Egris. Te i wiele innych historii opowie Wam anglojęzyczny lokalny przewodnik. Z tego miejsca rozciągają przepiękne widoki na morze. Jest to idealna opcja dla osób, których interesuje historia, antyczne miasta lub nie chcą dużo chodzić. Zwiedzanie zajmuję około godziny.

Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny założony przez botanika Andrieja Nikołajewicza Krasnowa. W 80 latach XIX wieku rozpoczęły się pierwsze prace nad ogrodem, a w 1912 roku nastąpiło jego oficjalne otwarcie. Ogród znajduje się w malowniczej przełęczy z urwistym brzegiem, z którego otwierają się przepiękne widoki na morze i plaże. Zobaczymy rosnącą obok siebie fascynującą roślinność z różnorodnych stref klimatycznych. Spacer po ogrodzie zajmuję około 1-2 godzin.

Rośliny w Parku Botanicznym w Batumi

Widok z batumskiego Ogrodu Botanicznego

Zdjęcie przedstawiające pomnik Ali i Nino w Batumi

Figura Ali i Nino

Chętnych zabierzemy na targ rybny, gdzie będziecie mogli wybrać świeżą rybę, którą przygotują dla Was w restauracji tuż obok.

Głównym punktem wycieczki będzie spacer po centrum miasta Batumi, leżącego nad Morzem Czarnym. Zobaczymy cudowną starówkę z klimatycznymi budynkami z urokliwymi werandami, Placem Piazza. Na starówce znajduje się kameralny browar gdzie będziecie mogli posmakować lokalnego piwa.  Tuż obok jest turecka dzielnica w której zobaczycie meczet i możecie skosztować tradycyjnej tureckiej kawy czy herbaty. Batumi wyróżnia wszechobecna, zróżnicowana architektura, na każdy gust. Przejdziemy przez słynny bulwar gdzie znajdują się charakterystyczne atrakcje miasta.

Do najbardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście należą: Plac Europejski z pomnikiem Medea, Wieża Alfabetu (wysoka, żelazna konstrukcja, na której wytłoczone są 33 litery gruzińskiego alfabetu), Zegar Astronomiczny znajdujący się na budynku oraz słynna figura Ali i Nino. Przedstawia ona postacie z powieści „Ali i Nino”, napisanej przez artystę pod pseudonimem Kurban Said. Opowiada o wiecznej miłości młodego Azera, który był muzułmaninem do gruzińskiej chrześcijańskiej księżniczki oraz o porozumieniu między tymi narodami.

 

 

Bulwar leżący wzdłuż kamienistej plaży wraz ze swoimi kawiarenkami, restauracjami, atrakcjami dla dzieci, nowoczesnymi rzeźbami i tańczącymi fontannami stał się jednym z najpopularniejszych miejsc w mieście.

Przejdziemy się po porcie. Chętni będą mogli wypłynąć w rejs po morzu, aby zobaczyć Batumi z morskiej perspektywy.

Miłośnicy dobrego jedzenia nie wrócą zawiedzeni. Skosztować tutaj możecie regionalnego adjarskiego khaczapuri z jajkiem. Powrót do Kutaisi planowany jest w godzinach wieczornych.

Widok na promenadę w Batumi

 Batumi

Informacje:

 • Wycieczkę zaczynamy o godzinie 8/9:00 w Kutaisi
 • Powrót do Kutaisi około godziny 21:00
 • Polecamy tą wycieczkę szczególnie w terminie po i przed sezonem letnim.
 • Na nocleg w Kutaisi zapraszamy do naszego rodzinnego guesthouse –  Hostel Kutaisi.

Cena:

 • Grupa od 4 osób – 50 euro za osobę

W cenie:

 • Przejazd według programu z profesjonalnym kierowcą.
 • Paliwo na całą trasę.
 • Komfortowy samochód.

Cena nie zawiera:

 • Wyżywienia
 • Biletów wstępu do atrakcji
  • Wstęp do Parku Dendrologicznego jest darmowy.
  • Bilet wstępu do Zamku Petra kosztuje 5 GEL,
  • Bilet do Ogrodu Botanicznego kosztuje 15 GEL.

Jeżeli zainteresowała Cię ta wycieczka zadzwoń lub napisz do nas i zarezerwuj swój indywidualny termin!

Więcej migawek z naszych wypraw:

PL