Check in Svaneti – 3 dniowa wycieczka na wysoki Kaukaz

3-4 dni

20 max

cały rok

Check in Svaneti!

Całoroczna wycieczka do górskiego regionu Swanetia, do Wyskiego Kaukazu! Zabierzemy Was na jeep tour do wioski Ushguli, zatrzymamy się w Mestii, miejscowości uznanej przez Światową Organizację Turystyki (UNWTO) za Najlepszą miejscowość turystyczną 2022″!

Jest to nasz kultowy autorski program, który realizujemy już od wielu lat. Czeka Was  niesamowita off roadowa przygoda. Swanetia jest bajecznym miejscem z ogromną i fascynującą historią!

 

Zdjęcie przedstawiające widok na krowy w górach

Swanetia

Zdjęcie przedstawiające tamę Enguri

Tama Enguri

Wycieczkę rozpoczynamy z Kutaisi.  Wyruszymy do górskiego miasteczka Mestia w regionie Swanetia! Jest to jeden z najtrudniej dostępnych  regionów w Gruzji, przez długi czas był odizolowany od reszty kraju. Swanetia leży wśród najwyższych szczytów na Kaukazie. Droga do celu zajmie nam około 6/7 godzin. Pojedziemy przez malowniczy region Megrelia, nazywany gruzińską Toskanią. Zobaczymy tamę Enguri, która gdy została oddana do użytku, była drugą względem wysokości zaporą na świecie! Wskutek wybudowania tej tamy powstało tu sztuczne jezioro, które zachwyca swoim turkusowym kolorem. 

 

Mestia leży w regionie Swanetia, który zamieszkuje grupa etniczna Swanów. Swanetia długi czas była samowystarczalna i rozwijała się niezależnie od reszty kraju. Swanowie wykształcili swoje własne tradycje, zwyczaje, a nawet język, który ma wiele pozostałości z starożytnego języka Gruzinów. Pierwsze ślady obecności człowieka na tych terenach pochodzą z neolitu. Charakterystycznym elementem architektonicznym Swanetii są kamienne baszty, które służyły dawniej do obrony przed wrogiem, krwawą zemstą rodową, czy przed lawinami. Najstarsze z nich pochodzą z średniowiecza. W Swanetii znajdziemy dużo nawiązań do mitologii. Pojawienie się mitu o złotym runie związane jest z wydobyciem złota w na tych terenach.

Widok na wioskę Ushguli w Swanetii

Ushguli

Widok na wioskę Ushguli w Swanetii

Ushguli

Wybierzemy się na niesamowity jeep tour do wioski Ushguli. Jest to najwyżej położona wioska, która jest zamieszkana przez cały rok, nawet w surowe zimy! W całości jest obięta opieką UNESCO. Zobaczymy stąd najwyższą górę w Gruzji – Shkhara 5193 m! Zwiedzimy monaster Lamaria z XI wieku. Przejdziemy się po krętych uliczkach między basztami obronnymi, które liczą nawet po 1000 lat. Baszty były budowane w celu obrony przed wrogiem, lawinami, a niekiedy krwawą zemstą rodową.

Po zwiedzeniu Ushguli wrócimy do Mestii. Po drodze zatrzymamy się przy baszcie miłości oraz na słynnych huśtawkach w Heshkili Huts.

 

Wybierzemy się na trekking do czoła Lodowca Chalaadi. Po trekkingu udamy się w drogę powrotną do Kutaisi, gdzie nie zabraknie przerw na pamiątkowe zdjęcia przy punktach widokowych, wodospadach, mostach. 

W dodatkowy 4 dzień w Swanetii można wybrać się na jeep tour i trekking do Jezior Koruldi.

 

Widok na lodowiec Chalaadi w Swanetii

Szlak do Lodowca Chalaadi

Informacje:

 • Wycieczkę organizujemy przez cały rok.
 • Maksymalna liczba osób to 20.
 • Wycieczkę rozpoczynamy i kończymy w centrum Kutaisi. Naszych gości odbierzemy z hotelu jaki i z lotniska. 
 • Wycieczkę możemy zorganiować w wersji 3 lub 4 dniowej.
 • Mówimy w językach polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim oraz oczywiście gruzińskim
 • Jako idealne dopełnienie dłuższego pobytu w Gruzji polecamy nasze wycieczki jednodniowe.
 • Na wycieczkę warto zabrać wygodne buty, kurtkę lub pelerynę przeciwdeszczową.
 • Start i zakończenie wycieczki jest w Kutaisi.
 • Na nocleg w Kutaisi zapraszamy do naszego rodzinnego guesthouse – Hostel Kutaisi

    W cenie:

   • Opieka przewodnika/pilota podczas całego wyjazdu. 
   • Przejazd z profesjonalnym kierowcą samochodami terenowymi lub naszą Kavzuka, busem Mercedes Sprinter (rodzaj samochodu jest zależny od wielkości grupy)
   • Paliwo na całą trasę.
   • Noclegi.
   • Pełne wyżywienie: śniadania, obiadokolacje.
   • Jeep tour do wioski Ushguli.


   Cena nie zawiera:

   • Biletów lotniczych.
   • Wydatków osobistych.
   • Ubezpieczenia. Zachęcamy do wykupienia w Polsce.

   Doświadczycie lokalnej kultury, folkloru oraz przeżyjecie niezapomnianą przygodę w górach Wysokiego Kaukazu! Swanetia jest unikalnym regionem, który trzeba zobaczyć choć raz w życiu.

   Jeżeli zainteresowała Cię ta wyprawa napisz do nas i zarezerwuj swój indywidualnąy termin wycieczki!

   Więcej migawek z naszych wypraw:

    

   PL