Wycieczka 1-dniowa do katedry Bagrati, monasteru Gelati i Motsameta

1 dzień

4-18 osób

CAŁY ROK

30 euro za osobę

1 dzień

4-18 osób

CAŁY ROK

30 euro za osobę

Wycieczka 1-dniowa do Katedry Bagrati, monasteru Gelati i Motsameta

– Start z Kutaisi około godziny 10.30
– Monaster Gelati
– Monaster Motsameta
– Katedra Bagrati
– Powrót do Kutaisi około godziny 15.00

Wycieczkę rozpoczynamy w Kutaisi. Odbierzemy Was z lotniska/ hotelu i wyruszymy w trasę.

zdjecie okladka

Monaster Gelati

Zdjęcie przedstawiające monaster Motsameta, Gruzja

Freski w Gelati

Naszym pierwszym celem będzie unikalny XII-wieczny kompleks  Gelati. Czeka nas tutaj spora dawka historii. Kompleks Gelati jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCOZnajduje się tutaj grób słynnego Dawida IV Budowniczego, jednego z największych władców gruzińskich i kaukaskich, który był fundatorem tego kompleksu. Według legend sam król brał udział w jego budowie.

Znajdowała się tutaj prężnie działająca akademia. Jedna z pierwszych założonych w średniowieczu. Akademia była jednym z najważniejszych ośrodków kultury w  Gruzji.  W monastyrze zachowały się przepiękne freski i manuskrypty datowane na okres od XII do XVII wieku.

 

Następnie pojedziemy do kompleksu klasztornego  Motsameta. Jego powstanie określa się na VIII/XI wiek.  Został zbudowany na cześć dwóch braci Dawida i Konstantego, którzy zorganizowali bunt przeciwko najeżdżającym na Gruzję Arabom. Po upadku buntu zostali pojmani. Nie zgodzili się przejść na Islam przez co byli torturowani, w wyniku czego zginęli. Ich ciała wrzucono do rzeki, która zabarwiła się na czerwono od krwi. Od tego wydarzenia rzekę nazwano Tskhaltsitela (czerwona woda). W późniejszym czasie Kościół Prawosławny ogłosił ich świętymi.

widok na katedrę

Kompleks klasztorny Motsameta

Zdjęcie przedstawiające monaster Motsameta, Gruzja

Katedra Bagrati

Katedra Bagrati – Katedra Zaśnięcia Bogurodzicy. Została zbudowana za panowania króla Bagrata III. Stąd nazwa Bagrati. Stanowi symbol zjednoczenia Gruzji. Katedra została zbudowana na wzgórzu Ukimerioni nad centrum miasta Kutaisi. Jej pierwotne mury pochodzą z XI wieku. Stanowi ważne miejsce religijne oraz historyczne. W XVII wieku została wysadzona przez Turków. Zostały tylko ściany. W 2008 roku rozpoczęto odbudowę katedry. Dziś możemy ją podziwiać w odnowionej wersji.

Informacje:

  • W monasterach obowiązuje odpowiedni strój – panie chusta na głowę, zakryte nogi, panowie – długie spodnie. W większości monasterów są dostępne chusty na miejscu.
  • Na nocleg w Kutaisi zapraszamy do naszego rodzinnego guesthouse –  Hostel Kutaisi.

Cena:

  • Dla grupy od 4 osób – 30 euro za osobę.

W cenie:

  • Przejazd według programu z profesjonalnym kierowcą
  • Paliwo na całą trasę
  • Komfortowy samochód
  • Polskojęzyczny przewodnik.

Cena nie zawiera:

  • Ubezpieczenia
  • Wyżywienia

Jeżeli zainteresowała Cię ta wycieczka zadzwoń lub napisz do nas i zarezerwuj swój indywidualny termin!

PL