3-4 dni / 3-4 noclegi

20 max

01/07 - 15/10

Pętla Swanecka

Czyli nasz kultowy autorski program, który realizujemy już od 12 lat. Czeka Was niesamowita off roadowej przygody!

Będziemy pokonywać górskie strumienie, przemierzać szutrowe drogi w otoczeniu górskich rzek, dolin, wodospadów oraz skalnych zboczy. Podczas takiej wycieczki wszyscy musimy być przygotowani na współpracę, stworzymy jeden zgrany zespół i wspólnie będziemy stawiać czoła wyzwaniom jakie przygotuje dla nas droga! A to wszystko w cudownej, przyjacielskiej atmosferze i z profesjonalną opieką.

W zależności od wielkości grupy na wyprawę pojedziemy naszymi niezawodnymi samochodami terenowymi lub legendarnym retro busem #Kavzuka! 

Zdjęcie przedstawiające bus Kavzuka podczas wyprawy Pętla Swanecka Gruzja

Wyprawa Pętla Swanecka z busem Kavzuka

Widok na góry Kaukaz w Swanetii

Przełęcz Zagaro

Pętlę zaczynamy i kończymy z centrum Kutaisi, mieście liczącym blisko 4000 lat! Przejedziemy przez malowniczy region Lechkhumi, Dolną i Górną Swanetię na granicy, których leży Przełęcz Zagaro (2700 m). Szutrową drogą dotrzemy do najwyżej położonej wioski w Europie, zamieszkałej przez cały rok – Ushguli (2220 m n.p.m.). Wioska ta leży wysoko u stóp kaukaskich szczytów, w tym najwyższego szczytu Gruzji – Shkhara (5193 m ). W drodze do Mestii zatrzymamy się w ośrodku narciarskim Tetnuldi. Resort ten otoczony jest czterema pięciotysięcznikami z widokiem na Elbrus. To tutaj ustanowiliśmy rekord naszym retro busem #Kavzuka. Wjechaliśmy nim na wysokość aż 3173 m n.p.m! Relację z tej wyprawy możecie zobaczyć tutaj.

Zobaczymy tutaj stare kamienne baszty (Koszki), które w przeszłości służyły Swanom za warownie i domy jednocześnie. Baszty te liczą nawet po 1000 lat. Odwiedzimy  muzeum Mestii, gdzie poznamy kulturę i tradycje Swanów, którzy wykształcili swój własny unikalny język oraz szereg tradycji. Zaczynając od charakterystycznych nazwisk po ubiór, śpiew i kuchnię. Opowiemy Wam historie skrywane w murach średniowiecznych baszt obronnych oraz zajrzymy do jednej z nich. Usłyszycie także opowieści o walecznych mieszkańcach Swanetii. Regionu, którego nie udało się nikomu zdobyć podczas dawnych bitew. Dowiecie się jak kiedyś żyli tutaj ludzie. Zasmakujecie w regionalnej kuchni. Poznacie smak prawdziwego swanskiego “kubdari” czyli khachapuri z mięsem i przyprawami swanskimi. 

Widok na wioskę Ushguli w Swanetii

Ushguli, monaster Lamaria

Zdjęcie przedstawiające grupę uczestników wyprawy Pętla Swanecka i bus Kavzuka

Wyprawa Pętla Swanecka z busem Kavzuka

Majestatyczny widok na kaukaskie góry będziemy mieli okazję podziwiać także z kultowych huśtawek przy resorcie Heshkili Huts. Wybierzemy się na trekking do lodowca Chalaadi. Podejdziemy aż pod samo jego czoło!

Droga powrotna z Mestii to kolejna dawka wrażeń i emocji. Pojedziemy wzdłuż rzeki Enguri, która wyżłobiła tu niezwykle wysokie wąwozy. Zobaczymy tamę Enguri, która gdy została oddana do użytku, była drugą względem wysokości zaporą na świecie! Wskutek wybudowania tej tamy powstało tu sztuczne jezioro, które zachwyca swoim turkusowym kolorem. 

W Mestii zakwaterujemy się w hotelu lub guesthouse. W Kutaisi spać będziemy w Hostelu Kutaisi by Kote, który znajduję się w najstarszej dzielnicy Kutaisi – Gora. Z tarasu rozciąga się widok na miasto Kutaisi, nad którym góruje katedra Bagrati.

Informacje:

 • Wycieczkę organizujemy od 01.07 do 15.10.2022 roku. Trasa jest typowo sezonowa, a jej przejechanie wymaga odpowiednich warunków pogodowych.
 • Wycieczkę rozpoczynamy i kończymy w centrum Kutaisi. Naszych gości odbierzemy z hotelu lub z lotniska. 
 • Pojedziemy:
  -Samochodem terenowym – 4 do 6 osób w samochodzie.
  busem
  #Kavzuka, naszym kultowym retro busem max  15 osób.
 • Mówimy w językach polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim oraz oczywiście gruzińskim
 • Istnieje możliwość przedłużenia wyjazdu oraz dodatkowych atrakcji, według indywidualnego ustalenia. Proponujemy: 
  • Trekkingi o różnej skali trudności,
  • Możliwość wejścia z lokalnym przewodnikiem na Tetnuldi oraz inne szczyty,
  • Loty paralotnią,
  • Wycieczki konne,
  • Warsztaty kulinarne,
  • Swanski folklor.

  Cena zależy od liczby osób w grupie i indywidualnych ustaleń.

  W celu konsultacji prosimy najpierw o telefon do nas +995 593 54 85 07, +48 505 236 650
  (najlepiej przez Whatsapp)

  Więcej migawek z naszych wypraw:

   

  PL