Wycieczka 1-dniowa program Prometeusza – Jaskinia Prometeusza, góra Khvamli, pstrągarnia

 • Start z Kutaisi o godzinie 9.00
 • Jaskinia Prometeusza
 • Góra Khvamli
 • Dolina Pstrągów, piknik
 • Powrót do Kutaisi

Zapraszamy na wyjątkową i niestandardową wycieczkę jednodniową z Kutaisi do regionu Lechkhumi! Zabierzemy Was na szlak śladami mitologicznego Prometeusza, a po gruzińsku Amirana. Pokażemy znane i mniej znane miejsca w Gruzji! Zaczniemy od jednej z najpiękniejszych jaskiń – Jaskini Prometeusza, a jadąc dalej dotrzemy do góry Khvamli na wysokość 2002 m. Mało kto wie, że to właśnie tutaj, a nie na Kazbeku według mitologi miał być więziony Prometeusz!

 

Zdjęcie przedstawiające rycinę mitologii o Prometeuszu

Prometeusz

Zdjęcie przedstawiające Górę Khvamli

Jaskinia Prometeusza

Przejedziemy przez mikrostrefy najdroższego wina w Gruzji „USAKHELOURI”, które rośnie tylko tutaj! Off roadową drogą dotrzemy do Doliny Pstrągów, do gór Askhi, gdzie będzie na Was czekać piknik z grillowanymi rybami.

PROGRAM:
Godzinę jazdy od Kutaisi znajdziemy się w jednej z największych i najpiękniejszych jaskiń w Gruzji – Jaskini Prometeusza. Została ona odkryta i zbadana w 80 latach XX wieku. Jest to krasowa jaskinia, która ma 11 km długości z czego 1060 m jest udostępnionych do zwiedzania dla turystów.  Przejście przez jaskinię zajmuję około 1 godziny. W środku zobaczymy imponujące, potężne groty, korytarze, stalaktyty, stalagmity, stalagnaty.

Drugim celem wycieczki będzie mitologiczna góra Khvamli 2002 m, którą przy dobrej widoczności można podziwiać z samego centrum Kutaisi! Z tym miejscem związane jest wiele legend. To właśnie na Khvamli, a nie na Kazbeku według mitologi Prometeusz został przykuty łańcuchem z rozkazu Zeusa, a którego później uwolnił Herakles. Góra Khvamli tak jak rzeka Rioni przepływająca przez Kutaisi jest związana z mitem o Argonautach i Złotym Runie. Według legend na Khvamli w czasach starożytnych ukryto królewski skarb. W górze znajduje się dużo jaskiń, część z nich jest zasypana i nadal nie zbadana.

Na samym szczycie góry Khvamli znajduje się Kaplica świętego Jerzego, gdzie obchodzone jest święto Khvamloby każdego 40 dnia po Wielkanocy.

Zdjęcie przedstawiające Górę Khvamli

Kaplica świętego Jerzego

Zdjęcie przedstawiające gwiazdozbiór

Widoki z góry Khvamli

Część trasy na szczyt pokonamy samochodem, a ostatni odcinek (około 10 min) przejdziemy pieszo. Z Khvamli otwierają się przepiękne krajobrazy od Czarnego Morza po Wysoki Kaukaz!

Khvamli jest miejscem licznych badań. W  XIX wieku Khvamli odwiedziła włoska podróżniczka i badaczka Daniela Pisagalli, która na podstawie starożytnych źródeł greckich poszukiwała miejsc, z którymi związani byli Argonauci i Prometeusz. Podczas jednej z ekspedycji na górę Khvamli odkryto na ścianach jaskini piktogramy z wizerunkami znaków zodiaku. Naukowcy odtworzyli obraz gwiazd na niebie według znalezionego układu na ścianie. Otrzymamy w ten sposób rok pokrywa się z ostatnim potopem jaki miał miejsce na Ziemi.

 
Po wyprawie na górę Khvamli zabierzemy Was do malowniczej doliny góry Askhi! To tutaj przy Zielonym Jeziorze położona jest malowniczo pstrągarnia. Wycieczka w Gruzji nie może zakończyć się bez kulinarnych hitów! Przygotujemy piknik w gruzińskim stylu ze świeżymi pstrągami, domowym winem i regionalnymi daniami.
Wieczorem wrócimy do Kutaisi.

Jest to świetna wycieczka dla osób, które chcą poznać mitologiczną historię Gruzji, wybrać się na jeep tour i trekkingi, spędzić czas na łonie natury z niesamowitymi górskimi widokami i poznać smak regionalnej kuchni!

 

Widok na winnice w regionie Racha

W pstrągarni

Informacje:

 • Zapraszamy grupy od 4 do 20 osób. 
 • Jako idealne dopełnienie dłuższego pobytu w Gruzji polecamy nasze wycieczki jednodniowe.
 • Na wycieczkę warto zabrać wygodne buty, kurtkę lub pelerynę przeciwdeszczową.
 • Start i zakończenie wycieczki jest w Kutaisi.
 • Jest to nasza autorska wycieczka, którą realizujemy zawsze przeowdnikiem.
 • Na nocleg w Kutaisi zapraszamy do naszego rodzinnego guesthouse – Hostel Kutaisi

Koszt wyprawy 60 euro za osobę

W cenie:

 • Opieka polskojęzycznego przewodnika.
 • Usługę profesjonalnego kierowcy komfortowym samochodem.
 • Paliwo na całą trasę.

Cena nie zawiera:

 • Wydatków osobistych.
 • Pikniku 50 lari za osobę
 • Biletu wstępu do jaskini – 23 gel

Jeżeli zainteresowała Cię ta wycieczka napisz do nas i zarezerwuj swoją indywidualną wyprawę!

Więcej migawek z naszych wypraw:

PL