ZEKARI trekking

w górach Imereti pośrodku Małego i Wielkiego Kaukazu

LICZBA dni:  4

noclegi: 3 na zekari

LICZBA osób: 8 max

termin: od 1.07 do 30.09

LICZBA dni:  4 | NOCLEGI: 3 na zekari
LICZBA osób: 8 max
Termin: od 1.07 do 30.09

Zekari Trekking

Zekari Trekking

 

Przełęcz Zekari jest dla nas niezwykłym miejscem. Jego eksplorowaniem zajmujemy się już od 6. lat. Wraz z naszymi przyjaciółmi, miejscowymi pasterzami rozwijamy turystykę w zrównoważony sposób. Szanujemy lokalną kulturę, unikalną etnografię oraz tradycje. Poznaliśmy tutaj wiele niezwykłych miejsc, przetestowaliśmy mnóstwo szlaków i dróg, które teraz chcemy pokazać Wam! 

Przełęcz Zekari znajduje się na granicy dwóch regionów, Imeretii i Samcche-Dżawachetii. Króluje nad nią szczyt Didmaghali sięgający aż 2 580 m n.p.m. Charakterystyczne supalpejskie łąki, rozległe przestrzenie. Miejsce to ma swój niesamowity klimat. Przy odrobinie szczęścia możemy spotkać tutaj stado galopujących dzikich koni. Zekari nazywane jest „imeretyńskimi drzwiami do nieba”. Tereny te są tak piękne, że od pokoleń nazywane także Imeretyńską Tushetią. Jednak są znacznie mniej znane!

 

Zdjęcie przedstawiające człowieka na tle zielonych gór

Zekari Trekking

Zdjęcie przedstawiające trekking w wysokich górach

Zekari Trekking

Podczas naszej wyprawy nocleg oferujemy w wyjątkowym miejscu, które stworzyliśmy razem z miejscowymi pasterzami. Mowa oczywiście o naszej bazie  ZekariWindow! Nasza chatka, namioty oraz zaplecze techniczne z częścią sanitarną i gastronomiczną czekają na Was! Na miejscu nasz kucharz będzie przygotowywał dla Was przepyszne, świeże posiłki. ZekariWindow leży w miejscowości Kvasakdari, na wysokości 2 200 m n.p.m. Odpoczniecie tutaj od internetu i telefonu, który przyda się jedynie do uwiecznienia przepięknych chwil na zdjęciach. Będziemy biesiadować przy ognisku, gruzińskich potrawach, aromatycznym winie oraz koniaku pod gwieździstym niebem! Z tego miejsca zobaczymy cudowny zachód i wschód słońca, a czasami góry i doliny pod kołdrą chmur!

Pierwszym celem naszej trekkingowej wyprawy będzie wioska pasterska Zegani, do której dotrzemy przez malownicze tereny, rozległe łąki oraz skryte doliny. Po drodze zawitamy do trzech rodzin pasterskich, które żyją tutaj w sezonie letnim. Pójdziemy również do najwyżej położonej wioski w regionie Imeretia – Ivlita. Prowadzi do niej jedna z najstarszych dróg w Gruzji, która należała w części do Jedwabnego Szlaku. Przez te tereny przechodził Aleksander Macedoński, rzymski legion Pompejusza, Osmani, Persi oraz Mongołowie. Przejedziemy przez unikalną Dolinę Kaukaskich Orłów, z której rozciąga się przepiękna panorama na region Samcche-Dżawachetii.

Poznacie lokalny folklor, tradycje, kuchnie oraz unikalne sery (imeretyński, sulguni) wytwarzane przez mieszkających na Zekari pasterzy. Skosztujecie również podawanych do śniadania świeżego kefiru, twarożku oraz jeszcze ciepłego mleka prosto od krowy.  Co roku w sezonie letnim, według tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie, wypasają na Zekari swoje stada krów. Wyjątkowy klimat, wysokość, jakość powietrza, subalpejskie łąki przyczyniają się do niesamowitego smaku tych serów.

Wyjątkowa natura, ogromne przestrzenie, cisza i spokój. Idealne miejsce na trekking i do odpoczynku od zabieganego świata. Nie zabraknie przepięknych widoków, wspólnych biesiad przy ognisku, gruzińskiej kuchni oraz regionalnych aromatycznych win.

Widok na przełęcz Zekari

Widok z bazy #ZekariWindow

Informacje:

 • Wycieczka trwa 4 dni. Jako idealne dopełnienie dłuższego pobytu w Gruzji polecamy nasze wycieczki jednodniowe, do Zekari Trekking polecamy szczególnie wycieczkę Wild Imeretia.
 • Organizujemy kameralne wycieczki trekkingowe do  maksymalnie 8 osób.
 •  Średnio w ciągu dnia będziemy pokonywać 20 km. 
 • Wyjazdy organizujemy od początku lipca do końca września.
 • Wycieczkę zaczynamy i kończymy w Kutaisi.
 • Mówimy w językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim oraz oczywiście gruzińskim.
 • Aby zachować kameralność i magię miejsca jakim jest Zekari na jeden termin przypada jedna grupa.
 • Wycieczkę realizujemy tylko po wcześniejszej rezerwacji.

W cenie:

 • Transfer z Kutaisi na Zekari i z powrotem
 • Noclegi (trzy noclegi w górach, jeden w Kutaisi w Hostel kutaisi by Kote).
 • Pełne wyżywienie (śniadania, lunch, obiad, ognisko, biesiady, degustacja serów, wina, czaczy oraz gruzińskiego koniaku).
 • Pełna obsługa naszej bazy ZekariWindow. Przygotowanie chatki, namiotów, posiłków, biesiady, ogniska, zaopatrzenie w wodę pitną, ciepłą wodę do prysznica itp.
 • Opiekę polskojęzycznego przewodnika, pilota oraz naszej ekipy ZekariWindow.
 • Usługę lokalnego przewodnika na szlaku.


Cena nie zawiera:

 • Biletów lotniczych.
 • Wydatków osobistych.
 • Ubezpieczenia,  zachęcamy do wykupienia w Polsce.

  Jeżeli zainteresowała Cię ta wycieczka napisz do nas i zarezerwuj swój indywidualny termin!

  Więcej migawek z naszych wypraw:

  PL